BIZTONSÁG: Legyenek a szokásos mértékben óvatosak. Csak annyi készpénz legyen Önöknél, amennyire valószínőleg szükségük lesz, az értékeket és az útlevelet pedig tartsák a szálloda széfjében, a szobakulcsot pedig adják le a recepción. A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a szállodákban a szobákból eltőnt értéktárgyakért nem vállalnak felelősséget. Ne hagyjanak semmit látható helyen az autóban, ha valahol parkolnak, bár jobb, ha egyáltalán nem hagynak benne semmit. Nőknek nem tanácsos egyedül autó stoppolni. Sok a zsebtolvaj, főleg az utcai virágárusoktól óvakodjanak, ők ugyanis a virággal terelik el a figyelmet a lopásról! A partra se vigyenek videokamerát vagy fényképezőgépet, csak ha valaki állandóan szemmel tartja azokat!

KÖZLEKEDÉS: A főváros és Playa de Palma között több buszjárat is közlekedik 10-15 perc gyakorisággal, melyekre a jegyet a buszon, a sofőrtől lehet megvásárolni. 1 menetjegy ára kb. 1,2 euró. A taxi társaságok fix tarifákkal dolgoznak.

JÁRMŰBÉRLÉS:
Autóbérléshez elegendő magyar jogosítvány, nem kérik a nemzetközit, de a feltételek megegyeznek a magyarral. (Pl.: nagymotort csak megfelelő jogosítvány tulajdonában lehet kölcsönözni.) Fokozottan ügyeljenek a közlekedési szabályok betartására (különös tekintettel a gyorshajtásra és a szabálytalan parkolásra), mivel a kiszabott bírság jelentősen meghaladhatja az otthon megszokott büntetési tételeket. Vita és fellebbezés ritkán jár eredménnyel.

ÜNNEPEK, BIKAVIADALOK: A mallorcaiaknak elég sok ünnepe (fiesta) esik a nyári időszakra. Bikaviadalokat évente csak néhány alkalommal tartanak Mallorcán (5 városban található aréna). A pontos időpontokról, helyszínekről érdeklődjenek az idegenvezetőnél.

TELEFONÁLÁS: Magyarország száma: 00 36 + körzetszám + hívott szám. A saját mobiltelefonnál olcsóbb, ha utcai fülkéből, telefonkártyával vagy érmével telefonálunk.

POSTA: A szigeten postát keresni felesleges, képeslapot és bélyeget a szállodák recepciójától kezdve a legkisebb üzletekig mindenhol árulnak. A felbélyegzett képeslapokat leadhatjuk a recepción vagy bedobhatjuk az utcákon is megtalálható, sárga CORREOS feliratú postaládákba.

SPANYOL KONYHA: Mallorca az a hely, ahol el kell felejteni a diétát! Ételeiket sok zöldséggel, valamint olívaolajjal készítik, kedvelik a sertéshúst, a tenger gyümölcseit, valamint a bárányt és a szárnyasokat is. Gyakran ízesítenek mazsolával, mandulával, pínea maggal. Imádják az édességet. A spanyolok télen du.2-3 óra, nyáron 3-4 óra körül ebédelnek. A vacsora pedig este fél 10 után bármikor kezdődhet. Tipikus ételek: Paella (rizses, tengeri gyümölcsös étel), Pa amb olí (ízletes és egészséges szendvics, melyet paradicsom, olívaolaj és serranói sonka felhasználásával készítenek), Sobrassada (pikáns sertéskolbász), Ensaimada (csavart, kelt tésztából készült sütemény, többféle ízesítéssel), Tapas (főként kóstolókat, apró falatkákat jelent). Az ínyencek megízlelhetik a mallorcai kapribogyót is.

ITALOK: A csapvíz nem ivóvíz! A buborékos ásványvizet agua con gasnak hívják, a sima ásványvizet pedig agua sin gasnak. Vigyázzunk, mert Spanyolországban a röviditalokat olyan mennyiségben szervírozzák, ami másutt tekintélyes adagnak számít. Jellegzetes spanyol italok: különféle spanyol borok, sangría, hierbas (gyógynövényből készült rövidital) és a palo (melynek alkotóeleme a mandulahéj, a nádcukor és a szentjánoskenyérfa).

VÁSÁRLÁS:
Palma de Mallorcát a bevásárolók paradicsomának is szokták hívni. Mindenki talál az ízlésének megfelelő dolgokat. A hagyományos mallorcai ékszereket, vagyis az arany és ezüst fülbevalókat, fonott aranyzsinegeket, ami egykor ruhadíszként szolgált, a modern stílus szerint átalakították, így gyakran különös, szép dolgokat találhatunk, sokszor olcsóbban, mint itthon. A hímzés és a szövés már régóta jellegzetes mallorcai kézi munkák. Az egyik legolcsóbb, eredeti baleári szuvenír, ami kétségtelenül szokatlan, viszont kis helyen elfér, az a kézzel készített agyagsíp. Ezeket siurell-nek hívják, és általában fej formájú, bár bika vagy ló formájú siurell-eket is árusítanak. Híresek még a mallorcai kerámiatermékek, üvegáruk és az olajfából készült ékszerek is. Ha tipikus mallorcai ajándéktárgyra vágynak, feltétlenül látogassanak el Incába, ahol szebbnél szebb bőrárukat vásárolhatnak és Manacorba, a majórica gyöngyök méltán híres városába. Itt megtekinthetik a gyártási folyamatot és garanciát kapnak a megvásárolt termékre (lásd fakultatív programok).

SZIESZTA: Általában 14-17 óra között zárva vannak az üzletek, viszont rendszerint este 21-ig nyitva vannak (a tengerparti üzletek pedig akár éjfélig is!).

FÉNYKÉPEZÉS/FILMEZÉS: Film és fotócikk csaknem mindenhol kapható.

Magyarország 2007. decemberi schengeni övezethez történő csatlakozása óta a magyar állampolgárok útlevél, és határellenőrzés nélkül utazhatnak Spanyolországba. Ugyanakkor fényképes azonosítónak (amely lehet akár az útlevél is, vagy személyi igazolvány) mindenkinél kell lennie, egy esetleges igazoltatáskor. 14 éven aluli gyermekek nem rendelkeznek személyi igazolvánnyal, ezért számukra szükséges az útlevél kiváltása, és maguknál tartása.

Szerző: kissnormand  2010.06.23. 12:23 Szólj hozzá!

Címkék: spanyolország info információ 2010 spanyolországi

A bejegyzés trackback címe:

https://spanyolorszag-2010.blog.hu/api/trackback/id/tr282103480

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása